Short summary 1 find the unit rate. Ring to the nearest hundredth if essential miles in 6 hrs 4. $7.40 because that 5 pounds The unit price i... description


You are watching: 6,840 customers in 45 days

The unit rate is 3.5 meters per second. 1-1 Rates find the unit rate. Ring to the nearest hundredth if necessary. 1. 360 miles in 6 hoursANSWER: 3.5 m/s 4. $7.40 because that 5 pounds SOLUTION: SOLUTION: The unit rate is $1.48 every pound. The unit rate is 60 miles per hour. ANSWER: 60 mi/h 2. 6,840 client in 45 job SOLUTION: The unit rate is 152 customers every day. ANSWER: 152 customers per day 3. 45.5 meter in 13 secs SOLUTION: ANSWER: $1.48/lb 5. Estimate the unit price if 12 pairs of socks sell for $5.79. SOLUTION: Sample solution: ring $5.79 as much as $6.00.The unit price is around $0.50 every pair of socks. ANSWER: Sample answer: around $0.50 per pair 6. Justify Conclusions The outcomes of a swim satisfy are shown. Who swam the fastest? define your reasoning.The unit rate is 3.5 meters per second. ANSWER: 3.5 m/s 4. $7.40 because that 5 pounds SOLUTION: eSolutions manual - it is provided by CogneroThe unit price is $1.48 per pound.SOLUTION: find the unit rate for each swimmer. Tawni 50 meters ÷ 40.8 seconds ≈ 1.2255 m/s Pepita 100 meters ÷ 60.2 seconds ≈ 1.6611 m/s Susana 200 meters ÷ 112.4 seconds ≈ 1.7794 m/s 1.78 m/s > 1.66 m/s > 1.23 m/s Susana’s price is the fastest because she travels the the furthest in one second. Page 1ANSWER: Susana; Sample answer: 1.78 m/s > 1.66 m/s > 1.23 The unit price is about $0.50 every pair of socks. ANSWER: 1-1 prices Sample answer: about $0.50 per pair 6. Justify Conclusions The outcomes of a swim satisfy are shown. Who swam the fastest? define your reasoning.Since Ben can kind 51 indigenous in 1 minute, he deserve to type 51 × 10 or 510 words in 10 minutes. ANSWER: 510 native 8. Kenji buys 3 yards of fabric for $7.47. Later he realizes the he demands 2 an ext yards. Just how much will certainly he pay because that the extra fabric? SOLUTION: find the unit rate. Then multiply by 2 to uncover the cost for 2 yards that fabric.SOLUTION: discover the unit rate for every swimmer. Tawni 50 meters ÷ 40.8 seconds ≈ 1.2255 m/s Pepita 100 meters ÷ 60.2 seconds ≈ 1.6611 m/s Susana 200 meters ÷ 112.4 seconds ≈ 1.7794 m/s 1.78 m/s > 1.66 m/s > 1.23 m/s Susana’s rate is the fastest because she travels the farthest in one second. ANSWER: Susana; Sample answer: 1.78 m/s > 1.66 m/s > 1.23 m/s 7. Ben can form 153 words in 3 minutes. At this rate, how many words deserve to he type in 10 minutes? SOLUTION: find the unit rate. Then multiply this unit rate by 10 to find the variety of words he can type in 10 minutes.Since Kenji payment $2.49 per garden for the first 3 yards of fabric, he will pay $2.49 × 2 or $4.98 for the extra 2 yards that fabric. ANSWER: $4.98 9. The record for the Boston Marathon"s wheelchair division is 1 hour, 18 minutes, and also 27 seconds. A. The Boston Marathon is 26.2 mile long. What was the average speed of the document winner the the wheelchair division? ring to the nearest hundredth. B. In ~ this rate, around how long would it take it this challenger to complete a 30-mile race? SOLUTION: a. Think that 1 hour, 18 minutes and also 27 secs as a amount of 1 + + .Since Ben can form 51 native in 1 minute, he have the right to type 51 × 10 or 510 words in 10 minutes. ANSWER: 510 indigenous 8. Kenji buys 3 yards of towel for $7.47. Later on he realizes that he requirements 2 more yards. Exactly how much will certainly he pay because that the extra fabric? SOLUTION: uncover the unit rate. Then multiply by 2 to discover the price for 2 yards the fabric.The average speed the the record winner the the wheelchair department is about 20.04 miles every hour. B. Division the street by the median speed to find the time. ≈ 1.4970 hourseSolutions hand-operated - powered by CogneroPage 2So, it would take this competitor around 1.5 hrs to complete a 30-mile race. Of fabric, he will pay $2.49 × 2 or $4.98 for the extra 2 yards of fabric. ANSWER: 1-1 rates $4.98 9. The record for the Boston Marathon"s wheelchair department is 1 hour, 18 minutes, and 27 seconds. A. The Boston Marathon is 26.2 miles long. What was the average speed of the record winner the the wheelchair division? round to the nearest hundredth. B. At this rate, around how long would it take it this contender to finish a 30-mile race?complete a 30-mile race. ANSWER: a. 20.04 mi/h b. About 1.5 h 10. At tire Depot, a pair of new tires sells for $216. The manager’s distinct advertises the very same tires offering at a price of $380 because that 4 tires. How much execute you save per tire if you acquisition the administrate special? SOLUTION: uncover the unit rate for the tires at constant price.SOLUTION: a. Think that 1 hour, 18 minutes and 27 secs as a + sum of 1 +. Uncover the unit price for the tires in ~ the price advertised because that the administrate special.The mean speed that the document winner that the wheelchair department is around 20.04 miles per hour. B. Division the distance by the median speed to uncover the time. ≈ 1.4970 hours So, it would certainly take this competitor about 1.5 hrs to finish a 30-mile race. ANSWER: a. 20.04 mi/h b. About 1.5 h 10. At tire Depot, a pair of new tires sells because that $216. The manager’s special advertises the exact same tires offering at a rate of $380 for 4 tires. Exactly how much perform you save per tires if you purchase the administer special? SOLUTION: discover the unit price for the tires at continuous price.Subtract the unit rate for the tires at the manager’s one-of-a-kind price from the unit rate for the tires at consistent price. $108 – $95 = $13 You conserve $13 per tires if you acquisition the administrate special. ANSWER: $13 11. Use math Tools find examples of grocery item prices in a newspaper, on television, or ~ above the Internet. Compare unit price of two various brands of the exact same item. Define which items is the much better buy. SOLUTION: students should find the price that two various brands of the same item and the net weight of each item. Climate students should calculate the unit price to determine which article is the much better buy. ANSWER: see students’ work. 12. Find the Error Seth is make the efforts to uncover the unit price because that a package of blank compact discs on revenue at 10 because that $5.49. Find his mistake and also correct it.eSolutions manual - powered by CogneroFind the unit rate for the tires at the price advertised because that the administrate special.Page 3 ANSWER: Sometimes; a proportion that compares two measurementsThen students have to calculate the unit price to recognize which item is the better buy. ANSWER: 1-1 rates See students’ work.with various units is a rate, such as12. Find the Error Seth is make the efforts to find the unit price because that a package of empty compact discs on sale at 10 for $5.49. Uncover his mistake and also correct it.. 14. A price is a ratio. SOLUTION: Sample solution: A ratio is a comparison of any type of two quantities by division. A rate is a to compare of two dimensions with different units by division. Therefore, a rate is constantly a ratio. ANSWER: Always; every price is a ratio because it is a comparison of two quantities by division.SOLUTION: Sample answer: Seth provided the wrong values for the dividend and also the divisor. He have to have separated $5.49 through 10 to obtain 0.549 or $0.55 each. ANSWER: Sample answer: He must have separated $5.49 by 10 to obtain 0.549 or $0.55 each. Persevere with difficulties Determine whether the statement is sometimes, always, or never true. Give an instance or a counterexample. 13. A proportion is a rate. SOLUTION: Sample solution: A proportion that compare two measurements with various units is a rate, such as . A ratio that compares two numbers or two dimensions with prefer units is not a rate, such as. Therefore, a proportion is periodically a rate.15. Justify Conclusions A 96-ounce container that orange juice prices $4.80. In ~ what price must a 128ounce container be marketed in order because that the unit rate for both containers to be the same? explain your reasoning. SOLUTION: identify the unit rate for the 96-ounce container. Then, multiply the unit price by 128 to uncover the price of the various other container.The 128-ounce container would be $6.40. ANSWER: $6.40; Sample answer: The unit price for the 96-oz container is $0.05 every ounce. So, 128 ounces would cost $0.05 x 128 or $6.40. Uncover the unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 16. 150 people for 5 class SOLUTION: ANSWER: Sometimes; a proportion that to compare two dimensions with different units is a rate, such as. 14. A price is a ratio. SOLUTION: Sample solution: A ratio is a compare of any type of two amounts by division. A rate is a comparison of two measurements with different units through division. Therefore, a rate is constantly a ratio. ANSWER: Always; every price is a ratio since it is a eSolutions hand-operated - it is provided by Cognero compare of two quantities by division. 15. Justify Conclusions A 96-ounce container ofThe unit rate is 30 human being per class. ANSWER: 30 people per class 17. 815 calories in 4 servings SOLUTION: web page 4 The unit price is 30 civilization per class. ANSWER: 1-1 prices 30 world per class 17. 815 calorie in 4 servings SOLUTION: The unit rate is 203.75 Calories every serving. ANSWER: 203.75 Calories per serving 18. $1.12 for 8.2 ounces SOLUTION: The unit rate is 32 miles per gallon. ANSWER: 32 mi/gal 20. Justify Conclusions A grocery keep sells a 6-pack the bottled water for $3.79, a 9-pack because that $4.50, and a 12-pack because that $6.89. Which package costs the least per bottle? describe your reasoning. SOLUTION: find the unit price for every package. 6-pack because that $3.79 $3.79 ÷ 6 bottles ≈ $0.6317 per bottle 9-pack for $4.50 $4.50 ÷ 9 bottles = $0.50 per bottle 12-pack for $6.89 $6.89 ÷ 12 bottles ≈ $0.5742 per bottle $0.50 The unit price is around $0.14 every ounce. ANSWER: $0.14/ozSOLUTION: find the unit rate. Then multiply by 18 to discover how much money Dalila will certainly earn in 18 hours.19. 144 miles on 4.5 gallons SOLUTION: Since Dalila earns $7.25 per hour, will earn $7.25 × 18 or $130.50 if she works 18 hours the next week. The unit price is 32 miles per gallon. ANSWER: 32 mi/gal 20. Justify Conclusions A grocery store sells a 6-pack that bottled water for $3.79, a 9-pack for $4.50, and a 12-pack because that $6.89. I beg your pardon package prices the the very least per bottle? define your reasoning. SOLUTION: discover the unit price for each package. 6-pack for $3.79 $3.79 ÷ 6 bottles ≈ $0.6317 per bottle 9-pack for $4.50 $4.50 ÷ 9 bottles = $0.50 per bottle 12-pack because that $6.89 eSolutions manual - it is provided by Cognero $6.89 ÷ 12 bottles ≈ $0.5742 per bottle $0.50 ANSWER: $130.50; $108.75 ÷ 15 = $7.25; $7.25 × 18 = $130.50 22. Use Math tools Use the graph that mirrors the average number of heartbeats for an active adult brown bear and a hibernating brown bear.Page 5 ANSWER: $130.50; $108.75 ÷ 15 = $7.25; $7.25 × 18 = $130.50 use Math tools Use the graph that mirrors the 22. Rates 1-1 average variety of heartbeats because that an active adult brown bear and a hibernating brown bear.The bear’s typical heart rate when hibernating is 12 beats per minute. ANSWER: a. The bear’s love beats 120 times in 2 minutes as soon as it is active. B. The bear’s heart rate in beats every minute c. Active: 60 beats every minute; hibernating: 12 beats per minute 23. The table shows the number of hours a group offriends operated doing various jobs and the amount each earned. Pick the exactly hourly price to finish the table. Then place a checkmark in the row for the person who had the best hourly rate.a. What does the suggest (2, 120) stand for on the graph? b. What does the proportion of the y-coordinate to the xcoordinate because that each pair of clues on the graph represent? c. Usage the graph to uncover the bear’s average heart rate once it is active and once it is hibernating. SOLUTION: a. On the graph, the point (2, 120) mirrors that the bear’s love beats 120 times in 2 minutes as soon as it is active. B. The proportion of the y-coordinate to the x-coordinate to represent the bear’s heart price in beats every minute. C. Find the unit rate for the energetic bear.SOLUTION: identify the income per hour by splitting the lot earned through the hours worked. Caleb: Jeremy: Maria: Rosa: So, Jeremy had actually the greatest hourly rate.The bear’s mean heart price when active is 60 beats per minute. Uncover the unit price for the hibernating bear. ANSWER: The bear’s mean heart rate once hibernating is 12 beats every minute. ANSWER: a. The eSolutions hand-operated - powered Cognero bear’s heart by win 120 times in 2 minutes as soon as it is active. B. The bear’s heart rate in beats per minute24. Mrs. Ross requirements to buy food soap. There room four in different way sized containers. Type the brands from the very least to biggest unit price. Round every unit price to web page 6 the nearest thousandth. Spotless Soap is the best buy.1-1 prices 24. Mrs. Ross demands to buy dish soap. There space four differently sized containers. Sort the brands from the very least to greatest unit price. Round every unit price come the nearest thousandth.Which brand is the ideal buy?Solve. Write in simplest form. 25. SOLUTION: ANSWER: SOLUTION: discover the unit rate of each brand. Several Suds: $0.98 ÷ 8 oz = $0.1225 per ounce glowing Wash: $1.29 ÷ 12 oz = $0.1075 per ounce Spotless Soap: $3.14 ÷ 30 oz ≈ $0.1047 per ounce Lemon Bright: $3.45 ÷ 32 oz = $0.1078 per ounce Spotless Soap expenses the least per ounce, so it is the ideal buy. ANSWER: Spotless Soap is the finest buy. Solve. Create in most basic form.

See more: How Do You Say Cherry In Japanese ? How Do You Say This In Japanese

25. SOLUTION: eSolutions hands-on - powered by CogneroPage 7