Quick Description 1 Find the unit price. Round to the nearest hundredth if necessary miles in 6 hrs 4. $7.40 for 5 pounds The unit rate i... Description


You are watching: 6,840 customers in 45 days

The unit rate is 3.5 meters per second. 1-1 Rates Find the unit price. Round to the nearemainder hundredth if crucial. 1. 360 miles in 6 hoursANSWER: 3.5 m/s 4. $7.40 for 5 pounds SOLUTION: SOLUTION: The unit rate is $1.48 per pound. The unit price is 60 miles per hour. ANSWER: 60 mi/h 2. 6,840 customers in 45 days SOLUTION: The unit price is 152 customers per day. ANSWER: 152 customers per day 3. 45.5 meters in 13 seconds SOLUTION: ANSWER: $1.48/lb 5. Estimate the unit rate if 12 pairs of socks offer for $5.79. SOLUTION: Sample solution: Round $5.79 as much as $6.00.The unit rate is about $0.50 per pair of socks. ANSWER: Sample answer: around $0.50 per pair 6. Justify Conclusions The results of a swim accomplish are shown. Who swam the fastest? Explain your reasoning.The unit price is 3.5 meters per second. ANSWER: 3.5 m/s 4. $7.40 for 5 pounds SOLUTION: eSolutions Manual - Powered by CogneroThe unit price is $1.48 per pound.SOLUTION: Find the unit rate for each swimmer. Tawni 50 meters ÷ 40.8 seconds ≈ 1.2255 m/s Pepita 100 meters ÷ 60.2 seconds ≈ 1.6611 m/s Susana 200 meters ÷ 112.4 seconds ≈ 1.7794 m/s 1.78 m/s > 1.66 m/s > 1.23 m/s Susana’s rate is the fastest because she travels the farthest in one second. Page 1ANSWER: Susana; Sample answer: 1.78 m/s > 1.66 m/s > 1.23 The unit rate is about $0.50 per pair of socks. ANSWER: 1-1 Rates Sample answer: about $0.50 per pair 6. Justify Conclusions The results of a swim accomplish are shown. Who swam the fastest? Exordinary your thinking.Since Ben can kind 51 words in 1 minute, he can type 51 × 10 or 510 words in 10 minutes. ANSWER: 510 words 8. Kenji buys 3 yards of fabric for $7.47. Later he realizes that he requirements 2 even more yards. How a lot will he pay for the added fabric? SOLUTION: Find the unit rate. Then multiply by 2 to uncover the expense for 2 yards of cloth.SOLUTION: Find the unit rate for each swimmer. Tawni 50 meters ÷ 40.8 seconds ≈ 1.2255 m/s Pepita 100 meters ÷ 60.2 seconds ≈ 1.6611 m/s Susana 200 meters ÷ 112.4 seconds ≈ 1.7794 m/s 1.78 m/s > 1.66 m/s > 1.23 m/s Susana’s rate is the fastest bereason she travels the farthest in one second. ANSWER: Susana; Sample answer: 1.78 m/s > 1.66 m/s > 1.23 m/s 7. Ben deserve to type 153 words in 3 minutes. At this rate, how many type of words deserve to he kind in 10 minutes? SOLUTION: Find the unit rate. Then multiply this unit price by 10 to discover the number of words he deserve to kind in 10 minutes.Because Kenji pays $2.49 per yard for the first 3 yards of cloth, he will pay $2.49 × 2 or $4.98 for the added 2 yards of fabric. ANSWER: $4.98 9. The record for the Boston Marathon"s wheelchair division is 1 hour, 18 minutes, and also 27 seconds. a. The Boston Marathon is 26.2 miles lengthy. What was the average speed of the record winner of the wheelchair division? Round to the nearemainder hundredth. b. At this price, about how long would it take this competitor to finish a 30-mile race? SOLUTION: a. Think of 1 hour, 18 minutes and also 27 seconds as a sum of 1 + + .Because Ben can form 51 words in 1 minute, he deserve to type 51 × 10 or 510 words in 10 minutes. ANSWER: 510 words 8. Kenji buys 3 yards of towel for $7.47. Later he realizes that he demands 2 even more yards. How much will certainly he pay for the extra fabric? SOLUTION: Find the unit price. Then multiply by 2 to uncover the expense for 2 yards of towel.The average speed of the document winner of the wheelchair department is around 20.04 miles per hour. b. Divide the distance by the average rate to discover the moment. ≈ 1.4970 hourseSolutions Manual - Powered by CogneroPage 2So, it would take this competitor about 1.5 hours to complete a 30-mile race. of cloth, he will pay $2.49 × 2 or $4.98 for the extra 2 yards of fabric. ANSWER: 1-1 Rates $4.98 9. The record for the Boston Marathon"s wheelchair department is 1 hour, 18 minutes, and 27 secs. a. The Boston Marathon is 26.2 miles lengthy. What was the average rate of the document winner of the wheelchair division? Round to the nearest hundredth. b. At this price, around just how lengthy would certainly it take this challenger to complete a 30-mile race?complete a 30-mile race. ANSWER: a. 20.04 mi/h b. about 1.5 h 10. At Tire Depot, a pair of new tires sells for $216. The manager’s unique advertises the same tires offering at a price of $380 for 4 tires. How a lot perform you save per tire if you purchase the manager’s special? SOLUTION: Find the unit rate for the tires at continuous price.SOLUTION: a. Think of 1 hour, 18 minutes and 27 secs as a + sum of 1 +. Find the unit price for the tires at the price advertised for the manager’s distinct.The average speed of the record winner of the wheelchair division is about 20.04 miles per hour. b. Divide the distance by the average rate to discover the time. ≈ 1.4970 hrs So, it would certainly take this contender about 1.5 hours to complete a 30-mile race. ANSWER: a. 20.04 mi/h b. about 1.5 h 10. At Tire Depot, a pair of new tires sells for $216. The manager’s unique advertises the exact same tires offering at a rate of $380 for 4 tires. How a lot execute you conserve per tire if you purchase the manager’s special? SOLUTION: Find the unit price for the tires at continual price.Subtract the unit rate for the tires at the manager’s distinct price from the unit rate for the tires at continual price. $108 – $95 = $13 You conserve $13 per tire if you purchase the manager’s special. ANSWER: $13 11. Use Math Tools Find examples of grocery item prices in a newspaper, on tv, or on the Net. Compare unit prices of 2 different brands of the very same item. Exordinary which item is the much better buy. SOLUTION: Students must discover the price of two different brands of the same item and the net weight of each item. Then students should calculate the unit price to identify which item is the better buy. ANSWER: See students’ work. 12. Find the Error Seth is trying to uncover the unit price for a package of empty compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct it.eSolutions Manual - Powered by CogneroFind the unit price for the tires at the price advertised for the manager’s unique.Page 3 ANSWER: Sometimes; a ratio that compares 2 measurementsThen students have to calculate the unit price to identify which item is the much better buy. ANSWER: 1-1 Rates See students’ job-related.via various devices is a price, such as12. Find the Error Seth is trying to find the unit price for a package of empty compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct it.. 14. A rate is a proportion. SOLUTION: Sample solution: A ratio is a comparichild of any kind of two amounts by department. A price is a comparichild of 2 measurements with various systems by department. Because of this, a price is constantly a proportion. ANSWER: Always; eincredibly rate is a proportion because it is a comparichild of 2 quantities by department.SOLUTION: Sample answer: Seth supplied the wrong values for the dividend and the divisor. He need to have actually split $5.49 by 10 to gain 0.549 or $0.55 each. ANSWER: Sample answer: He should have split $5.49 by 10 to gain 0.549 or $0.55 each. Permajor through Problems Determine whether the statement is sometimes, constantly, or never true. Give an example or a counterexample. 13. A ratio is a price. SOLUTION: Sample solution: A proportion that compares two dimensions with various devices is a rate, such as . A ratio that compares two numbers or two measurements via prefer units is not a price, such as. Because of this, a proportion is sometimes a rate.15. Justify Conclusions A 96-ounce container of orange juice prices $4.80. At what price must a 128ounce container be sold in order for the unit price for both containers to be the same? Exsimple your reasoning. SOLUTION: Determine the unit price for the 96-ounce container. Then, multiply the unit rate by 128 to uncover the expense of the other container.The 128-ounce container would be $6.40. ANSWER: $6.40; Sample answer: The unit price for the 96-oz container is $0.05 per ounce. So, 128 ounces would certainly price $0.05 x 128 or $6.40. Find the unit rate. Round to the nearest hundredth if essential. 16. 150 civilization for 5 classes SOLUTION: ANSWER: Sometimes; a proportion that compares two measurements via various devices is a price, such as. 14. A price is a proportion. SOLUTION: Sample solution: A ratio is a compariboy of any type of two amounts by division. A rate is a comparison of 2 dimensions with different systems by division. As such, a rate is constantly a proportion. ANSWER: Always; every rate is a ratio bereason it is a eSolutions Manual - Powered by Cognero comparikid of two amounts by division. 15. Justify Conclusions A 96-ounce container ofThe unit rate is 30 people per course. ANSWER: 30 human being per class 17. 815 Calories in 4 servings SOLUTION: Page 4 The unit price is 30 civilization per class. ANSWER: 1-1 Rates 30 people per course 17. 815 Calories in 4 servings SOLUTION: The unit rate is 203.75 Calories per serving. ANSWER: 203.75 Calories per serving 18. $1.12 for 8.2 ounces SOLUTION: The unit rate is 32 miles per gallon. ANSWER: 32 mi/gal 20. Justify Conclusions A grocery keep sells a 6-fill of bottled water for $3.79, a 9-pack for $4.50, and also a 12-pack for $6.89. Which package prices the leastern per bottle? Explain your thinking. SOLUTION: Find the unit price for each package. 6-pack for $3.79 $3.79 ÷ 6 bottles ≈ $0.6317 per bottle 9-fill for $4.50 $4.50 ÷ 9 bottles = $0.50 per bottle 12-fill for $6.89 $6.89 ÷ 12 bottles ≈ $0.5742 per bottle $0.50 The unit price is about $0.14 per ounce. ANSWER: $0.14/ozSOLUTION: Find the unit rate. Then multiply by 18 to find just how much money Dalila will certainly earn in 18 hours.19. 144 miles on 4.5 gallons SOLUTION: Since Dalila earns $7.25 per hour, will earn $7.25 × 18 or $130.50 if she functions 18 hours the next week. The unit price is 32 miles per gallon. ANSWER: 32 mi/gal 20. Justify Conclusions A grocery save sells a 6-pack of bottled water for $3.79, a 9-load for $4.50, and a 12-fill for $6.89. Which package costs the least per bottle? Explain your thinking. SOLUTION: Find the unit price for each package. 6-pack for $3.79 $3.79 ÷ 6 bottles ≈ $0.6317 per bottle 9-fill for $4.50 $4.50 ÷ 9 bottles = $0.50 per bottle 12-pack for $6.89 eSolutions Manual - Powered by Cognero $6.89 ÷ 12 bottles ≈ $0.5742 per bottle $0.50 ANSWER: $130.50; $108.75 ÷ 15 = $7.25; $7.25 × 18 = $130.50 22. Use Math Tools Use the graph that mirrors the average variety of heartbeats for an active adult brvery own bear and also a hibernating brown bear.Page 5 ANSWER: $130.50; $108.75 ÷ 15 = $7.25; $7.25 × 18 = $130.50 Use Math Tools Use the graph that shows the 22. Rates 1-1 average variety of heartbeats for an active adult brvery own bear and also a hibernating brvery own bear.The bear’s average heart rate as soon as hibernating is 12 beats per minute. ANSWER: a. The bear’s heart beats 120 times in 2 minutes once it is active. b. the bear’s heart price in beats per minute c. active: 60 beats per minute; hibernating: 12 beats per minute 23. The table mirrors the variety of hours a team offriends functioned doing miscellaneous jobs and also the amount each earned. Select the correct hourly rate to complete the table. Then place a checkmark in the row for the perkid who had the greatest hourly rate.a. What does the suggest (2, 120) reexisting on the graph? b. What does the ratio of the y-coordinate to the xcoordinate for each pair of points on the graph represent? c. Use the graph to find the bear’s average heart price when it is active and also as soon as it is hibernating. SOLUTION: a. On the graph, the point (2, 120) reflects that the bear’s heart beats 120 times in 2 minutes when it is active. b. The proportion of the y-coordinate to the x-coordinate represents the bear’s heart price in beats per minute. c. Find the unit price for the active bear.SOLUTION: Determine the revenue per hour by separating the amount earned by the hrs operated. Caleb: Jeremy: Maria: Rosa: So, Jeremy had the greatest hourly price.The bear’s average heart rate when active is 60 beats per minute. Find the unit rate for the hibernating bear. ANSWER: The bear’s average heart price when hibernating is 12 beats per minute. ANSWER: a. The eSolutions Manual - Powered Cognero bear’s heart by beats 120 times in 2 minutes once it is energetic. b. the bear’s heart price in beats per minute24. Mrs. Ross needs to buy dish soap. Tbelow are four in different ways sized containers. Sort the brands from leastern to best unit price. Round each unit price to Page 6 the nearemainder thousandth. Spotmuch less Soap is the best buy.1-1 Rates 24. Mrs. Ross requirements to buy dish soap. Tright here are four in different ways sized containers. Sort the brands from leastern to biggest unit price. Round each unit price to the nearest thousandth.Which brand also is the ideal buy?Solve. Write in easiest form. 25. SOLUTION: ANSWER: SOLUTION: Find the unit price of each brand. Lots of Suds: $0.98 ÷ 8 oz = $0.1225 per ounce Bideal Wash: $1.29 ÷ 12 oz = $0.1075 per ounce Spotmuch less Soap: $3.14 ÷ 30 oz ≈ $0.1047 per ounce Lemon Bright: $3.45 ÷ 32 oz = $0.1078 per ounce Spotmuch less Soap costs the least per ounce, so it is the ideal buy. ANSWER: Spotmuch less Soap is the finest buy. Solve. Write in most basic form.

See more: How Do You Say Cherry In Japanese ? How Do You Say This In Japanese

25. SOLUTION: eSolutions Manual - Powered by CogneroPage 7